NE základnám Brno

Kdo jsme | Ne základnám Brno o.s. | Jak se zapojit | Často kladené otázky | Petice | Kontakt

dopis ústavním činitelům

Nechcete americkou základnu v Česku?
Nelíbí se vám, jak rozhodují vámi zvolení zástupci?
Požadujete referendum? Dejte o sobě vědět!

Pošlete pomocí našeho webového formuláře
nesouhlasný dopis ústavním činitelům ČR!

2714 občanů se zapojilo.

POSLAT DOPIS »

Pomozte nám k 5000!

2714

Přečtěte si

Anketa

Kdo nejvíc ohrožuje světový mír?


2% (6)

2% (4)

19% (51)

34% (90)

4% (11)

33% (88)

1% (3)


diskuze k anketě »

starší ankety »

Stáhněte si

Rozšiřujte informační leták brněnské skupiny NE základnám18+

Chcete dostávat informace
o dění v brněnské skupině
a o připravovaných akcích?
Připravujeme

V úterý 21. srpna
při příležitosti vzpomínky
na okupaci Československa roku 1968
porádáme

PROTESTNÍ POCHOD
z nám. Svobody na nám. Míru

Pro další informace sledujte náš web.

Příspěvky

Finanční příspěvky občanskému sdružení
Ne základnám Brno můžete posílat
na transparentní účet u eBanky číslo

2750095001/2400

Podpisová místa
v Brně a okolí

Klub 7. NEBE
Jánská 9, Brno

NESEHNUTÍ - NEzávislé Sociálně
Ekologické HNUTÍ
třída Kpt. Jaroše 31, 602 00 Brno
Pondělí a středa: 16 - 18h
tel./fax: 543 24 53 42

Ekologická poradna Veronica
Panská 9, Brno
O prázdninách Út a Čt 9-13h, St 13-17h
Přes školní rok Po-Pá 9-17h

Purkyňovy koleje
Pokoj B02/204 (stačí zaklepat)
Purkyňova 93, Králové pole, Brno
Pondělí - 20:00 až 21:00
Úterý - 19:00 až 21:00

Restaurace Galeryje
Lidická 9, Brno

Čajovna Chajovna
Dominikánské náměstí 8, Brno

Kavárna u Templů
Koláčkovo náměstí, Slavkov u Brna

Tetovací salon Octopus
Malá Michalská 198/6, Znojmo
tel. 608 141 579

MUDr. Borovička
Železniční poliklinika
Nádražní řádek 26
(mezi podjezdem a nádražím)
Hodonín
Po - Pá: 7 - 12 hodin
Po, St: 14 - 15:30 hodin

NAJADA - prodejna přírodní
kosmetiky a zdravé výživy

Fintajslova 5
(průchodem z ulice 17. listopadu)
Břeclav
Po - Pá: 8 - 17:30 hodin
So: 8 - 12 hodin

Zámecká cukrárna
Zámecké náměstí 66
Lednice
Út - Ne: 10 - 18 hodin

Víte o podpisovém místě v Jihomoravském kraji, které není na seznamu, nebo takové místo můžete poskytnou? Kontaktujte nás na petice@nezakladnam-brno.org.


Doporučujeme:

Nepravdy šířené o naší Iniciativě

Mário Matěj

Naše iniciativa je nejdéle existující iniciativou po roce 1989. Existujeme již od července 2006. Dokud se iniciativa netěšila širokému zájmu všech obyvatel ČR, byla "nezávislými" médii dokonale ignorována. Stojí za zmínku fakt, že iniciativa Pro základny byla hned během prvního týdne svého vzniku pozvána do televize, kde mohla šířit své postoje, či lépe řečeno pochybné a demagogické postoje lobbyistických skupin, stojících za jejím založením.

V okamžiku, kdy si i občané Brna, Ostravy, Olomouce a mnoha dalších měst uvědomili, že je nutné zaujmout aktivní postoj k pochybnému záměru budování cizích základen, dostalo se naší iniciativě mediální pozornosti. Samozřejmě, že jsme nedostali stejný prostor jako naši odpůrci, kteří jsou složení z několika dobře placených lobbyistů a skupinky nevyzrálých, ideově zaslepených studentů toužících po zviditelnění a popularitě. První reportáže se vedly v typickém duchu mediální "korektnosti". Rozhovory byly sestříhány a opětovně spojeny. Otázky byly změněny a celkové vyznění bylo účelně ovlivněno, abychom vypadali jako skupina mladistvých, nesvéprávných bolševiků a ne jako seriózní, lidsky vyzrálá skupina dospělých občanů ČR, vyznávajících různé politické názory, kterou skutečně jsme.

Další lež vznikla prostou manipulací faktů. Její podstatou je zaměnění vztahu organizací podporujících iniciativu. Média se snaží vsugerovat, že iniciativa není spontánním občanským hnutím, ale že je to jakási zástěrka pro organizace, které ze svéhlavé neuvědomělosti bojují proti Americe a kapitalismu. V prvé řadě je nutné vysvětlit vztah podporujících organizací a iniciativy Ne základnám. Je pravda, že některé z těchto organizací jsou kontroverzní. Ovšem dříve, než začneme spojovat tyto organizace s naší iniciativou, je nutné uvědomit si vzájemný vztah. Organizace nás podporují nikoli finančně, ale pouze názorově. Tedy vyjadřují svůj souhlas s cílem naší iniciativy. Na to mají právo stejně, jako mají jiné organizace právo nesouhlasit, a bránit jim v tom nijak nemůžeme. To také znamená, že naše iniciativa nevyjadřuje souhlas se všemi záměry organizací, které vyjadřují souhlas s našimi cíly. Je to podobné, jako když zametáte chodník a soused řekne, že vám vyjadřuje podporu a souhlas s touto činností, ale jde dál svou cestou. Vy tedy víte, že mu to nevadí, přesto to neznamená, že vám takto vyjádřená podpora v činnosti pomůže, a už vůbec to neznamená, že vy souhlasíte s jeho činností. Nejsme tedy nějaké bolševicko-arabsko-anarchistické spiknutí. Pouze se nás tak snaží naši dobře placení odpůrci líčit. To, že občané v naší iniciativě mají rozdílné názory jak na politiku, tak společenské uspořádání, je dáno tím, že jsme demokratické hnutí a může mezi nás kdokoli, kdo sdílí náš cíl. To, že se například mluvčí nebo zakladatelé iniciativy kloní k jistému spektru politických názorů neznamená, že ho sdílejí všichni členové. Také je nutno vzít v potaz, že v každém městě má iniciativa zcela odlišné složení a nelze si tedy vytvářet obraz jenom podle složení pražské skupiny.

Další záměrně šířený mystifikační omyl, který si můžeme přečíst v novinách, je následující: Iniciativa Ne základnám je prý krystalicky čisté levicově populistické hnutí. Příště nejspíš budeme označení jako zločinecká organizace, která má za cíl rozvracet stát a ničit světový mír tím, že bráníme budování "mírových vojenských základen". Jak nejlépe vyvrátit tyto ničím nepodložené pomluvy? Zcela prostě tvrzením, že jsou mezi námi i voliči ODS a lidé s pravicovým smýšlením. Podle výzkumů je i nemalé procento voličů pravice (42 procent voličů ODS podle CVVM z února 2007), proti budování vojenských systémů, o jejichž vlivu na bezpečnost ve světě se všeobecně pochybuje. Budování podporuje pravicová vláda, ale to ovšem ještě neznamená, že má v tomto kroku podporu všech svých voličů. A už vůbec to neznamená, že by voliči ODS nebyli v naší iniciativě. Naše iniciativa má pozitivní a všeobecně prospěšný cíl, který se týká všech občanů České republiky a je více než logické, že i pravicově smýšlející občané se s námi v tomto cíli shodnou.